powrót

Piotr Vedelicius (Wedelicki) z Obornik ( zm. 1543) 
Lekarz i zasłużony rektor Akademii Krakowskiej, urodził się w Obornikach. Był studentem filozofii na  Akademii Krakowskiej, studiował  medycynę  w Padwie, po powrocie do ojczyzny został profesorem Akademii, był także rajcą miasta Krakowa. Dwukrotny rektor Akademii w 1525 i w 1526 roku . Był również lekarzem nadwornym Zygmunta I, królowej Bony i Piotra Tomickiego. Dzięki niemu w Krakowie powstał szpital. Tłumaczył dzieła Hipokratesa.

Paweł Moczkowski
Był doktorem medycyny, wychowankiem Akademii Krakowskiej. Posiadał swoją własną bibliotekę, w której przede wszystkim  gromadził książki z zakresu medycyny i lecznictwa.



Pisma najznakomitszego lekarza czasów starożytnych Galena (ok. 130-200 n.e.) tłumaczone na łacinę m.in. przez dwóch  sławnych  polskich lekarzy: Józefa Tectandra   (Zimmermanna) (ur. 1500 ), tłumacza  księgi „De venae sectione” oraz Józefa Strusia (1510 - 1568) autora tłumaczenia „De Astrologia liber”. Kolejnymi właścicielami tych ksiąg byli : Piotr Vedelicius i Paweł Moczkowski.

Na okładzinie dolnej książki widnieje superekslibris Wedelicjusa. Herb własny Wedel -  w kartuszu okolonym roślinnym otokiem i inicjałami P[etrus] V[edelicius] D[e] O[bornyky]. Powyżej dodatkowo tłoczony napis: D[omini] Petri Vedelici, poniżej : De Obornyky,  natomiast na karcie tytułowej jest wpis mówiący o tym, że książka ta była jego własnością „Petrus Vedelicius Obornicen[sis] Artium et Medicinae Doctor Physicus Regius et Co[n]s[ul] Crac[oviensis] huius libri dominus est possessor emptionis iure”. W roku 1654 książka  wzbogaciła zbiory biblioteki na Łysej Górze, była przekazana przez Pawła Moczkowskiego z chwilą wstąpienia przez niego do zakonu. Mówi o tym następujący wpis „Paulus Moczkowskj Ord[inis] S[ancti] Benedicti per ingressum Religionis Monasterio