powrót

Michał Maliszewski (ok. 1560 – 1608)
Był sekretarzem królewskim, powiernikiem króla Zygmunta III w sprawach poselstw zagranicznych, bywalcem dworów krajowych i zagranicznych, znał kilka języków. Gromadził i kupował  szczególnie   piękne i kunsztownie  wydane dzieła autorów zagranicznych. Interesował się literaturą prawniczą, którą gromadził na Świętym Krzyżu.


Księgi sławnego niemieckiego uczonego, szczególnie w zakresie matematyki i astronomii , znawcy dzieł Archimedesa, a równocześnie  znanego teologa,  kardynała i biskupa Brixen - Nicolausa de Cusa ( 1401-1464) pochodzą ze zbiorów   Michała Maliszewskiego przełożonego i reformatora  klasztoru w latach 1595 – 1608.

Na książce widnieje jego  superekslibris naklejony na okładce, odbity na kawałku skóry barwionej czerwono -  herb Godziemba z infułą opacką, po bokach tłoczenia: M [ichael] M[aliszewski] A[bbas] S[anctae] C[rucis]. W otoku zamieszczona jest łacińska dewiza : „Frustra vivit qui nemini prodest” (Na próżno żyje ten, kto nikomu nie przynosi pożytku).

Książka po śmierci opata,  przeszła na własność klasztoru o czym świadczy zapis rękopiśmienny na karcie tytułowej.„Ex Bibliotheca Mon[aste]rij S[anctae] Crucis in Caluo Monte” dopisane inną ręką “ Congreg[ationis] Ben[e]d[ictinae] Polonae”

Oprawa: deska, skóra owcza jasna, tłoczenia ślepe i złocone. Na okładce naklejony jest  superekslibris. Obcięcia kart barwione czerwono, resztki klamer – XVI w.